Adres : Ziya Gökalp Cd. Sağlık 2. Sk. 63/10 Kolej/Ankara
Telefon : +90 (0312)431 93 35

NAZİLLİVEREM SAVAŞI DİSPANSERİ VEREM HAFTASI (OCAK 2005) ÇALIŞMALARI

NAZİLLİVEREM SAVAŞI DİSPANSERİ VEREM HAFTASI (OCAK 2005) ÇALIŞMALARI

Sevgili verem savaşçılar, yılın son ayında hatta son günlerinde cezaeviyle birlikte tüberkülozun sık görüldüğü bir köyümüzde  mikrofilm tarama çalışmamız vardı. Bu taramalarda semptomu olanlardan balgam da almaya özen gösteriyoruz .

 Filmlerin okunması taramayla eşzamanlı yapılıyor. Olası bir teknik hatada tarama ekibi oradan ayrılmadan  yeniden çekimi gerçekleştirebilmek ya da film dozlarıyla ilgili önerimizi anında teknisyene iletebilmek için.  Bu taramalarda mutlaka dispanserden bir doktor, bir hemşire tüm tarama boyunca görev yapıyor. Bu günlerde tahmin edeceğiniz üzere kışsezonu dolayısıyla hasta yoğunluğu da oldukça fazla. Yoğun çalıştığımız bu dönemde verem haftası için de etkili olabilecek bir program hazırlamamız gerekiyordu. Dikkatleri doğrudan gözetimli tedavi stratejisine çekebilmek için yanda gördüğünüz atkı ve bereleri  birkaç gecede ekip olarak ördük. Görünebilsin diye büyük puntolarla sadece DGT ‘yi kullandık  Neden turuncu diye sorarsanız? Hem dikkati çeken bir renk, hem de fiyatı ucuzdu. Her bir atkı 1.200.000 TL’ye (1,2YTL) mal oldu. Atkılar yumuşacık ve sıcak tutuyor. Bütün hafta boyunca  atkılar boynumuzdaydı. Erkekler bereyi çok tutmalarsa da  yapacakları bir şey yoktu. Oturup örselerdi. Bizim dispanserde bayanların dediği olur; gördüğünüz gibi  çoğunluk bizde.

Hafta boyunca yerel radyolarda her gün yaklaşık bir saat süren  radyo programlarımız oldu, canlı bağlantılarla halkın sorularını yanıtladık. Yerel gazetede fotoğrafımızla birlikte tüberküloz ile ilgili bir bilgi metni yayımlandı. Sağlık Müdürlüğü web sayfası için  hazırladığımız slaytlara  koordinatörlük verilerini de ilave ettik. Belediye tiyatro salonunda yaklaşık 300-350 kişilik  öğretmen ve daire amirlerinden oluşan bir topluluğa, Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda 200 kişilik  kursiyerlere, kendi salonumuzda eczacılara yönelik eğitim toplantıları yaptık. Sağlık Müdürlüğü’nde teknik nedenlerle ayın 13’ünde yapılacak olan toplantıda İldeki tüm sağlık grup başkanlarına, sağlık ocaklarına ve ilgili  hekimlere  tüberkülozla ilgili eğitim verilecek, bunun yanı sıra Aydın İl Tüberküloz Koordinatörlüğü’nün çalışmaları, sonuçları ile birlikte sunulacak. 

Ayrıca ilçe merkezindeki okullarda öğrencilere yönelik tüberkülozla ilgili eğitimler yapıldı. Her yıl olduğu gibi pankartlarımızı şehrin ana meydanlarına astık. Müftülükle işbirliği yaparak konunun camilerde ele alınmasını istedik. Bölgemizde bulunan diğer ilçelerde de halka yönelik eğitimler yapıldı. İlçelerdeki bu eğitim ziyaretleri  ilçenin  pazarı olan günlere göre planlandı.

Sevgili dostlar, bir Verem Haftasını daha  dolu dolu yaşadıktan sonra tam dinleneceğiz derken daha yapılacak  çok işimiz olduğunu hatırlayarak dinlenmeyi bir başka bahara erteledik.

2005’in hepimize sağlık, mutluluk ve başarı  getirmesini, ayrıca yeni yılın verem savaşında da bir hamle yılı olmasını diliyoruz.

 

Saygı ve sevgilerimizle 

Nazilli VSD verem haftası (2005 Ocak) Çalışmaları

5 Ocak 2005 Çarşamba

engage in videoARI@NYY: Francisco men and women regarding first struck as being a Yankee

NBA Jersey Sale Philadelphia Phillies Jersey Arizona Diamondbacks Jersey St. Louis Cardinals Jersey Oakland Athletics Jersey Clayton Kershaw Jersey Pittsburgh Pirates Jersey Ronald Acuna Jr. Jersey Jacob deGrom Jersey Ronald Acuna Jr. Jersey Mookie Betts Jersey Los Angeles Angels Jersey Detroit Tigers Jersey Bryce Harper Jersey Texas Rangers Jersey San Francisco Giants Jersey Top Player Jersey Christian Yelich Jersey Boston Red Sox Jersey Oakland Athletics Jersey Jose Altuve Jersey Corey Seager Jersey Seattle Mariners Jersey Baltimore Orioles Jersey Oakland Athletics Jersey Seattle Mariners Jersey Jose Altuve Jersey Los Angeles Dodgers Jersey Manny Machado Jersey Colorado Rockies Jersey Aaron Judge Jersey