Adres : Ziya Gökalp Cd. Sağlık 2. Sk. 63/10 Kolej/Ankara
Telefon : +90 (0312)431 93 35

29. Ulusal TB ve Göğüs Hastalıkları Kongresi

29. Ulusal TB ve Göğüs Hastalıkları Kongresi

 17-19 Ocak 2019 tarihlerinde Antalya'da yapıldı

XXIX. Ulusal TB ve Göğüs Hastalıkları Kongresi

17-19 Ocak 2019 tarihlerinde Antalya'da yapıldı.
XXIX. Kongre 500 ün üzerinde katılımla Türkiye tarihinin en yüksel katılımlı tüberküloz kongresi oldu.


XXIX. Ulusal TB ve Göğüs Hastalıkları Kongresitüberkülozun bütün Dünyanın gündeminde olduğu bir dönemde gerçekleşti. Dünya tarihinde ilk defa olarak Birleşmiş Milletler’in tüberküloz gündemiyle devlet başkanları düzeyinde özel oturumunun yapıldığı ve Türkiye’de de eliminasyon fazına geçişin tartışıldığı bir dönemde gerçekleşen kongre ülkemizde tüberküloz kontrolü mücadelesine yeni bir motivasyon ve ivme kazandırdı.

Kongrede tüberkülozun birçok yönünün ele alındığı konferans ve paneller gerçekleşti.Seçilmiş 6 bildirinin yer aldığı serbest bildiri oturumu ve 60 dan fazla  çalışmanın ele alındığı  poster  tartışması gerçekleşti. TB dışında tütün kontrolü ve alt solunum yolları enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı gibi konular da özel oturumlarda tartışıldı.
Kongremizde ilk defa olarak hasta temsilcilerinin yer aldığı bir oturumun gerçekleşmesi özel bir öneme sahipti. Ülkemizin değişik yerlerinden gelen eski TB hastalarının katılımı  isekongremize  yeni bir zenginlik kattı. Bilimsel konular dışında tüberküloz kontrolünde idari ve hukuki konular ve mobil tarama ekiplerinin sorunları da ele alınan oturumlar da gerçekleşti.

 

Kongremizde gerçekleşen diğer önemli bir etkinlik ise ülkemizde yerli tüberküloz ilaçları üreterek yıllarca tüberküloz mücadelesine büyük katkı yapan Koçak İlaç Firması yönetim kurulu başkanı sayın Ender KOÇAK’a federasyonumuz tarafından verilen “Tüberküloz Üstün Hizmet Ödülü” madalya ve berat takdim töreni idi. Ödül Ender KOÇAK’ ın “Türkiye’de tüberküloz ilaçlarının üretimi ve ilaç sanayi” konulu konferansının ardından Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu başkanı Prof.Dr. Zeki KILIÇASLAN tarafındanverildi.
 

     
 

Kongre Kitapçığını linkten indirebilirsiniz... Kongre Kitapçığı (Özetler)

17 Ocak 2019 Perşembe

engage in videoARI@NYY: Francisco men and women regarding first struck as being a Yankee

NBA Jersey Sale Philadelphia Phillies Jersey Arizona Diamondbacks Jersey St. Louis Cardinals Jersey Oakland Athletics Jersey Clayton Kershaw Jersey Pittsburgh Pirates Jersey Ronald Acuna Jr. Jersey Jacob deGrom Jersey Ronald Acuna Jr. Jersey Mookie Betts Jersey Los Angeles Angels Jersey Detroit Tigers Jersey Bryce Harper Jersey Texas Rangers Jersey San Francisco Giants Jersey Top Player Jersey Christian Yelich Jersey Boston Red Sox Jersey Oakland Athletics Jersey Jose Altuve Jersey Corey Seager Jersey Seattle Mariners Jersey Baltimore Orioles Jersey Oakland Athletics Jersey Seattle Mariners Jersey Jose Altuve Jersey Los Angeles Dodgers Jersey Manny Machado Jersey Colorado Rockies Jersey Aaron Judge Jersey