Adres : Ziya Gökalp Cd. Sağlık 2. Sk. 63/10 Kolej/Ankara
Telefon : +90 (0312)431 93 35

Tüberküloz Araştırma Geliştirme Fonları Hala Çok Yetersiz

Tüberküloz Araştırma Geliştirme Fonları Hala Çok Yetersiz

Yayınlanan iki yeni rapora göre, tüberküloz araştırma ve geliştirme (TB Ar-Ge) için küresel finansman tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak hastalığı ortadan kaldırmak için gereken fonları sağlama hedefi hala ulaşılamaz durumdadır.

Tedavi Eylem Grubu (TAG)  2005'ten 2018'e kadar olan TB araştırma fonu değişim eğilimlerinin  analizinde, TB Ar-Ge'ye yönelik küresel fonlamanın 2018 mali yılı için 916 milyon ABD Dolarını bulduğunu ve bunun 2017 ye göre 134 milyon ABD Dolarını artışı gösterdiğini tespit ettti. 

 

 

 
http://www.treatmentactiongroup.org/sites/default/files/tbrd_2019_web2.pdf


Halbuki “ Tüberkülozu Durduralım Ortaklığı” (Stop TB Partnership) End-TB Global Planında  yeni teşhis araçları, yeni ilaçlar ve yeni bir aşı AR-GE'si için yılda 2,6 milyar ABD doları gerektiğini tespit etmiştir. Tabiki bu paratüberküloz önleme ve tedavi için gereken yılda 13 milyar ABD dolarına ek olarak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  en son yıllık TB raporunda, dünyada her zamankinden daha fazla insanın TB için tedavi gördüğünü belirtmiştir. 2018'de 10 milyon yeni TB vakasının 7 milyonu teşhis ve tedavi edildi bu rakam 2017'deki 6,4 milyona göre yükselmiştir. Öte yandan tüberküloza bağlı ölümler de 1,6 milyondan 1,5 milyona gerilemiştir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın önde gelen katil bulaşıcı hastalığı olan TB’ un tanı/tedavisi için gereken 3,3 milyar ve Ar-Ge için gereken 1,2 milyar ABD dolarlık fonunda kronik yetersizliğin devam ettiğine vurgu yapmaktadır.

Haberin tümü için;
http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2019/12/reports-tuberculosis-rd-funding-still-falling-short

18 Haziran 2020 Perşembe
engage in videoARI@NYY: Francisco men and women regarding first struck as being a Yankee

NBA Jersey Sale Philadelphia Phillies Jersey Arizona Diamondbacks Jersey St. Louis Cardinals Jersey Oakland Athletics Jersey Clayton Kershaw Jersey Pittsburgh Pirates Jersey Ronald Acuna Jr. Jersey Jacob deGrom Jersey Ronald Acuna Jr. Jersey Mookie Betts Jersey Los Angeles Angels Jersey Detroit Tigers Jersey Bryce Harper Jersey Texas Rangers Jersey San Francisco Giants Jersey Top Player Jersey Christian Yelich Jersey Boston Red Sox Jersey Oakland Athletics Jersey Jose Altuve Jersey Corey Seager Jersey Seattle Mariners Jersey Baltimore Orioles Jersey Oakland Athletics Jersey Seattle Mariners Jersey Jose Altuve Jersey Los Angeles Dodgers Jersey Manny Machado Jersey Colorado Rockies Jersey Aaron Judge Jersey